ΠΑΣ Ναυπάκτου – ΑΓΣΙ 71-76

Ο ΑΓΣΙ ξεκίνησε νικηφόρα το final four της Α” ΕΣΚΑΒΔΕ επικρατώντας του ΠΑΣ Ναυπάκτου στον εκτός έδρας αγώνα. Παρότι ο ΠΑΣ προηγήθηκε με 23-21 στην πρώτη περίοδο, τα πολλά λάθη των γηπεδούχων δεν τους επέτρεψαν να διατηρήσουν την διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΓΣΙ με καλύτερο παίκτη τον Κοντό, κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα μέχρι και το 32ο λεπτό. Ο ΠΑΣ έκανε την αντεπίθεσή του, με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Γκρέκα και μείωσε μέχρι τους 3 πόντους. Όμως η ευστοχία των φιλοξενούμενων, από τις βολές κυρίως του Αυγερινού, ο οποίος έβαλε όλους τους πόντους του από την γραμμή της φιλανθρωπίας, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας των Ιωαννίνων. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κοντός με 33 πόντους, ενώ για την ομάδα της Ναυπάκτου ήταν ο Γκρέκας με 23 πόντους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 34-44, 53-64, 71-76

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Μαλέλης, Αμπλάς 6(1), Αδαμόπουλος 8(1), Δουρος 9, Ζησιμόπουλος 10(2), Θεοδώρου, Γκρέκας 23(1), Χουλιάρας 4, Κακούσης 2, Βλαχογιάννης 9, Τσιφτιλής, Τομόρι

ΑΓΣΙ (Παππάς-Τσουκανέλης): Κοττίκας 2, Φυραρίδης 3(1), Κοντός 33(3), Αντωνίου 2, Μπαρτζώκας 9, Μάκης 4, Πάτρας 12, Κιμισκίδης, Φίλιου, Αυγερινός 11

πηγή: basket247.gr

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter2Share on Google+0Email this to someone