Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου με 53-54 μέσα στο Μεσολόγγι επί του Α.Γ.Ο. Αιτωλικού «Γρ. Λιακατά», που τον διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον Χαρίλαο Τρικούπη.

Το ρεπορτάζ του αγώνα από το basket247.gr.

ΑΙΤΩΛΙΚΟ- ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 53-54

Μεγάλο παιχνίδι στο κλειστό του Μεσολογγίου με τον ΠΑΣ Ναυπάκτου να καταφέρνει να παίρνει την νίκη από το Αιτωλικό στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα με μια εύστοχη βολή του Ζησιμόπουλου. Οργή στους γηπεδούχους για την διαιτησία του αγώνα. Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 15-24 με την λήξη της πρώτης περιόδου χάρη στην πιεστική τους άμυνα και τους αιφνιδιασμούς που έβγαλαν. Σο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες έσπασαν τα καλάθια παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά με την λήξη το ημιχρόνου 24-33. Η ομάδα του Αιτωλικού αντεπιτέθηκε με έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο Γεωργούλας σήκωσε την ομάδα στις πλάτες του με την συμπαράσταση του Γρατσινόπουλου και οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τρείς πόντους 40-43. Στην τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στα τελευταία πέντε δευτερόλεπτα έγινε πραγματικός χαμός. Με το σκορ στο 53-53 ο Μπανάρας χρεώνεται με βήματα στην επαναφορά της μπάλας προκαλώντας την οργή των ανθρώπων του Αιτωλικού που υποστηρίζουν (υπάρχει και video) ότι ο Αμπλάς έκανε φάουλ και σήκωσε μάλιστα το χέρι του να το παραδεχθεί. Η μπάλα περνάει στους φιλοξενούμενους και ο Ζησιμόπουλος με ντράιβ κερδίζει το φάουλ και με μια βολή διαμορφώνει το τελικό 53-54. Κρατήθηκε η κάρτα του προπονητή του Αιτωλικού Σωτήρη Φαράντου. Από τους νικητές πρώτος σκόρερ ο Γκρέκας με 17 πόντους ενώ από το Αιτωλικό Γεωργούλας με 19 και 2 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: Α:15-24 Β:9-9 Γ:16-10 Δ:13-11

Αιτωλικό(Φαράντος): Τουσίνι, Κοτσόργιος 4, Κουφός, Γρατσινόπουλος 14, Μπανάρας 12, Σακκάς, Γεωργούλας 19(2), Κοργιαλός 4

ΠΑΣ Ναυπάκτου(Σταθάτος): Τζουμάνης, Αμπλάς 8, Δούρος 2, Χουλιάρας 6, Θεοδώρου, Χαντζής, Ζησιμόπουλος 8(1), Γκρέκας 17(3), Βλαχογιάννης 2, Αλεξανδρής, Τσιφτιλής, Αδαμόπουλος 11(1)

5η Αγωνιστική

Ημ/νια Ωρα Γήπεδο

Α γ   ώ ν α ς

23/11/2014 16:00 ΔΑΚ ΑΡΤΑΣ ΑΝΩ ΠΟΛΗ ΑΡΤΑΣ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΧ.
22/11/2014 18:00 ΔΑΚ ΑΡΤΑΣ Α.Ε. ΔΟΞΑ «ΠΥΡΡΟΥ» – ΧΑΡ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ     47-89
22/11/2014 15:00 ΔΑΚ ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ Γ.Ο. ΑΜΦΙΛΟΧΙΑ – Α.Λ.Φ.Α. 93                    69-68
22/11/2014 15:00 ΔΑΚ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ ΓΡ. ΛΙΑΚΑΤΑΣ – Π.Α.Σ. ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ            53-54
22/11/2014 18:00 ΔΑΚ ΑΓΡΙΝΙΟΥ Γ.Ε.Α. – Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ                    56-46