Ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία ο 32ος Μαραθώνιος της Αθήνας, που φέτος μετονομάστηκε από Κλασικός σε Αυθεντικός, για να τονιστεί έτσι η μοναδικότητα της ιστορικής διαδρομής. Για άλλη μια χρονιά η συμμετοχή αθλητών από όλα τα μέρη του κόσμου ήταν πολύ μεγάλη. Στο φετινό Αυθεντικό Μαραθώνιοτης Αθήνας έτρεξαν 11000 δρομείς, καταρρίπτοντας έτσι κάθε προηγούμενο ρεκόρ συμμετοχών. Η ανταπόκριση του κόσμου που ήρθε να υποστηρίξει τους δρομείς κατά τη διαδρομή του αγώνα, αλλά και στον τερματισμό στο Καλλιμάρμαρο, ήταν εντυπωσιακή.

Ρεκόρ όμως έσπασε και στο χρόνο του Αγώνα ο Κενυάτης Φέλιξ Κάντι, που με 2:10:37 κατάφερε να βελτιώσει το 2:10:55 του Στέφανο Μπαλτίνι, από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας. Δεύτερος με 2.12.34 ήταν ο νικητής του 2012 και 2010 Κενυάτης Ράιμοντ Μπετ και τρίτος ο επίσης Κενυάτης Τσομπέι Κιπτανούι με 2.15.38.

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Χριστόφορος Μερούσης, που ήταν νικητής για δεύτερη συνεχή σεζόν. Ο Μερούσης τερμάτισε σε 2.25.15, ενώ πίσω του ακολούθησε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος, σε 2.29.58. Η τρίτη θέση έκλεισε με τον έμπειρο Γιώργο Καραβίδα σε 2.31.05.

Από τον Σύλλογο Δρομέων και Μαραθωνοδρόμων “Lepanto”, συμμετείχαν στην Αυθεντική Διαδρομή οι δρομείς: Νίκος Ταλιαμπές σε 3:00:42, Δημήτρης Καραχάλιας σε 3:27:42, Βαγγέλης Δεστούνης σε 3:52:43, Δημήτρης Αθανασόπουλος σε 3:58:27, Σωτήρης Κωσταρέλλος σε 3:58:37, Δημήτρης Γεωργαντόπουλος σε 3:59:00, Χάρης Ορφανουδάκης σε 4:02:48, Παναγιώτης Γεωργικόπουλος σε 4:03:51, Μιχάλης Δημητρόπουλος σε 4:14:45, Θωμάς Τούντας σε 4:26:35, Χαράλαμπος Λελούδας σε 5:08:16, Γιώργος Κατσούδας σε 5:37:20 και Ανδρέας Γιαννακόπουλος σε 7:00:08.

Στον μικρότερο Αγώνα των 10χλμ, συμμετείχαν οι δρομείς: Σπύρος Δημητρίου σε 49:13, Δημήτρης Σίνης σε 49:53, Λαμπρινή Τρουμπούκη σε 52:40, Κώστας Μπέσσας σε 52:54, Μαρία Παπαϊωάννου σε 54:28, Κώστας Σωτηρόπουλος σε 01:01:59, Θεοδώρα Τσιόλη σε 01:02:12, Έφη Χριστοπούλου σε 01:05:11 και Κώστας Λαγουδάκης σε 01:05:12.

Όπως αναφέρει χαρακτηριστικά ο Σύλλογος Μαραθονοδρόμων «Lepanto»: «Συγχαρητήρια σε όλους! Ευχόμαστε και του χρόνου όλοι οι δρομείς του Συλλόγου της πόλης μας να είναι υγιείς και οι συμμετοχές στον Αγώνα να είναι ακόμα περισσότερες. Πραγματικά, ο Αυθεντικός Μαραθώνιος είναι μια σκληρή δοκιμασία για κάθε αθλητή, όμως αξίζει κάθε δρομέας να έχει κάποτε την ευκαιρία να ζήσει αυτή την μοναδική εμπειρία«.

Share on Facebook10Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Email this to someoneShare on LinkedIn0