Το Σαββατοκύριακο είχαμε διπλή αγωνιστική για το παιδικό πρωτάθλημα της Ε.Σ.ΚΑ.Β.Δ.Ε. Η ομάδα του Π.Α.Σ. Ναυπάκτου το Σάββατο υποδέχθηκε στο κλειστό Παπαχαραλάμπειο στάδιο την ομάδα του Αγρινίου ΦΙΜΠΑ Πήγασος. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο 1ο 10λεπτο με το σκορ ισόπαλο 11-11. Στο 2ο 10λεπτο ο Π.Α.Σ. παίζοντας καλή άμυνα και με καλές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 26 –17. Στο 2ο ημίχρονο και οι δυο ομάδες πάλεψαν πολύ, με το 3ο 10λεπτο να τελειώνει 39-32. Στο 4ο 10λεπτο τα παιδιά του Π.Α.Σ. κόλλησαν στην άμυνα ζώνης και η ομάδα του Αγρινίου κατάφερε να ισσοφαρήσει 45» πριν το τέλος, αλλά ένα 3ποντο του Χοχτούλα στο τέλος της επίθεσης του Π.Α.Σ. έφερε την διαφορά στους 3 πόντους και με καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση των αντιπάλων το ματς έληξε 44-41.

Την Κυριακή η ομάδα του Π.Α.Σ. ταξίδεψε στο Αγρίνιο όπου την υποδεχόταν η Γ.Ε. Αγρινίου. Η ομάδα  του Π.Α.Σ. παρά τις πολλές απουσίες που είχε και με τέσσερα παιδιά του μίνι στην σύνθεσή της μπόρεσε και είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με σκορ ημιχρόνου 26-28. Στο 2ο ημίχρονο τα παιδιά του Π.Α.Σ. πήραν μια διαφορά 9 πόντων αλλά η κούραση από τον αγώνα του Σαββάτου, όσο περνούσε η ώρα, ήταν εμφανής και επέτρεψε στην ομάδα του Αγρινίου να προσπεράσει στο σκορ. Ένα καλάθι από τον ψύχραιμο Χουλιάρα έδωσε πάλι προβάδισμα στον Π.Α.Σ. με έναν πόντο 47-48 και με καλή άμυνα του Ζαμπάρα στο τέλος έδωσαν την δεύτερη νίκη του Π.Α.Σ. το Σαββατοκύριακο.

Το Σάββατο 08/10/2016 η ομάδα του Π.Α.Σ. Ναυπάκτου υποδέχεται τον Παναιτωλικό στις 15:00 στο κλειστό Παπαχαραλάμπειο στάδιο.