Σεφτέ στις νίκες έκανε η ομάδα μπάσκετ ανδρών της Ομόνοιας Ναυπάκτου, καθώς την Κυριακή 15 Νοεμβρίου επικράτησε των Αργοναυτών με 61-33 στη Ναύπακτο. Η νίκη αυτή ήταν η πρώτη για την ομάδα του Κώστα Παπούλια για τη σεζόν 2015-2016 και το Β” τοπικό πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΒΔΕ.

Στο παιχνίδι οι Ναυπάκτιοι μπήκαν καλά και πήραν εξ” αρχής τα ηνία του αγώνα. Παρά τις ελλείψεις που σε ένα ακόμη παιχνίδι υπήρχαν, στο ρόστερ πλέον υπήρχαν έμπειρα παιδιά που έλλειψαν σε προηγούμενα παιχνίδια. Κρατώντας μια μόνιμη διαφορά, το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 33-25. Στο δεύτερο ημίχρονο η έμπνευση του κόουτς Παπούλια να γυρίσει την άμυνά του σε ζώνη, “στραγγάλισε” την επιθετική συγκομιδή των φιλοξενουμένων που περιορίστηκαν να σκοράρουν μόλις 8 πόντους σε όλο το δεύτερο μέρος, φτάνοντας μέχρι το τελικό 61-33

Το επόμενο παιχνίδι για την Ομόνοια Ναυπάκτου είναι το Σάββατο 21 Νοεμβρίου με αντίπαλο τον πανίσχυρο Παναιτωλικό στη Ναύπακτο (ώρα 17.00- Παπαχαραλάμπειο Στάδιο)

Τα δεκάλεπτα: 15-09, 18-16, 10-03, 18-05 (61-33)

Ομόνοια Ναυπάκτου: Χωραφάς 22(3), Καποδίστριας Σπ. 8(1), Κάτση 8, Μπίμπας 7, Μελικόκης 6, Κουγιουμτζής 4, Θεοδωρόπουλος Π.4, Θεοδωρόπουλος Κ.2.