Μετά και τα σημερινά αποτελέσματα στο Νότιο όμιλο της Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ κατά 99,9 % οι 2 ομάδες που θα περάσουν στην τελική φάση είναι οι Χαρίλαος Τρικούπης και ΠΑΣ Ναυπάκτου.

Διαβάστε το ρεπορτάζ του αγώνα από το basket247:

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι στην Ναύπακτο ο ΠΑΣ κέρδισε το Αιτωλικό με 70-68 και χρειάζεται μία νίκη για να περάσει και μαθηματικά στην επόμενη φάση. Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου προηγήθηκε με 37-29 αλλά το Αιτωλικό αντέδρασε και μείωσε στους τρείς με την λήξη του ημιχρόνου 39-36. Οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο ξέφυγαν πάλι στο σκορ με οκτώ πόντους 46-38 αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών στους τρείς 55-52. Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΣ προηγείται με 66-60 αλλά εκεί έρχεται η ώρα του Γιώργου Γεωργούλα. Ο πολύπειρος αγρινιώτης φόργουορντ του Αιτωλικού με 2/2 τρίποντα φέρνει τα πάνω κάτω ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 66-66. Ο Ζησιμόπουλος με 1/2 βολές κάνει το 67-66. 2/2 βολές από τον Γεωργούλα και το Αιτωλικό περνάει μπροστά με 67-68 τριάντα δεύτερα πριν το τέλος. Εκεί οι φιλοξενούμενοι κάνουν επίτηδες φάουλ στα είκοσι τρία δευτερόλεπτα καθώς θέλουν να νικήσουν πάνω από ένα πόντο (είχαν χάσει ένα στο πρώτο γύρο). Ο Χουλιάρας ευστοχεί σε 2 βολές για το 69-68. Ο Γρατσινόπουλος έχει 0/2 στην συνέχεια για τους φιλοξενούμενους και στα επτά δεύτερα ο Θεοδώρου με 1/2 βολές κάνει το 70-68. Ο  Παναγιώτης Κυριαζής αστοχεί στην τελευταία προσπάθεια και το τελικό σκορ 70-68 φέρνει τους γηπεδούχους μια ανάσα από την πρόκριση στην τελική φάση του πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γκρέκας με 18 πόντους ενώ από το Αιτωλικό όλα τα λεφτά ο εκπληκτικός Γεωργούλας με 26 πόντους.

Δεκάλεπτα Α: 20-16 Β: 19-20 Γ: 16-16 Δ:15-16

ΠΑΣ Ναυπάκτου(Σταθάτος): Κακούσης, Αμπλάς 11(1), Δούρος 8(1), Θεοδώρου 6(1), Χουλιάρας 6, Γκρέκας 18(4), Ζησιμόπουλος 10(1), Καπετανάκης, Ντζουμάνης, Βλαχογιάννης 9(1), Τσιφτιλής 2, Τομόρι

Αιτωλικό(Φαράντος): Κυριαζής 9(1), Κοτσόργιος 9, Κουφός, Γρατσινόπουλος 13(1), Μπανάρας 8, Σακκάς, Γεωργούλας 26(5), Κοργιαλός 3, Τουσίνι