Δύσκολη, αλλά σημαντική νίκη για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου επί της Α.Λ.Φ.Α. 93 με 74-71, στον πρώτο επίσημο αγώνα στο ανακαινισμένο κλειστό του Παπαχαραλαμπείου Σταδίου.

Το ρεπορταζ του αγώνα από το basket247.gr:

ΠΑΣ Ναυπάκτου – ΑΛΦΑ 74-71

Ο ΑΛΦΑ με την παρουσία σαν παίκτη – προπονητή του Χρήστου Σταυρόπουλου είχε τρείς σερί νίκες και την καλή του απόδοση την πιστοποίησε και στην Ναύπακτο που παρά τις απουσίες των Γκοργκόλη, Τσιαμάκη, Κουδούνα πάλεψε σαν ίσος προς ίσος το παιχνίδι με τον ΠΑΣ και το έχασε στις λεπτομέρειες με 74-71. Ποιες είναι αυτές οι λεπτομέρειες; Οι έξι χαμένες βολές στο διάστημα που η ομάδα του Αγρινίου πέρασε μπροστά στο σκορ με 68-71 (με τρίποντο του Σταυρόπουλου) καθώς και η φάση στα 48 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του αγώνα όπου ακούστηκε σφύριγμα από την κερκίδα και ο Σωτηρόπουλος θεωρώντας ότι τελειώνει ο χρόνος έκανε ένα βεβιασμένο σουτ. Οι άνθρωποι της ομάδας έχουν και κάποια παράπονα για 3-4 καθοριστικά σφυρίγματα στο τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΣ (που πολλοί παίκτες του αγωνίζονται αύριο στον τελικό εφήβων της ΕΣΚΑΒΔΕ με τον ΑΓΣΙ) προηγήθηκε με 37-32 στο ημίχρονο αλλά ο ΑΛΦΑ στο τρίτο δεκάλεπτο πραγματοποίησε ένα επιμέρους σερί με 21-26 με κύρια χαρακτηριστικό την ευστοχία στα σουτ έξω από τα 6,75. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με πέντε πόντους αλλά ο ΑΛΦΑ αντέδρασε και με τρίποντο του Σταυρόπουλου έγινε το 68-71. Ο Γκρέκας με τέσσερις πόντους διαμορφώνει το 72-71. Στην τελευταία επίθεση οι φιλοξενούμενοι αστοχούν και ο Ζησιμόπουλος με 2/2 βολές διαμορφώνει το 74-71. Από τους νικητές ο Γκρέκας σημείωσε 12 πόντους και ο Θεοδώρου 11 ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Γιώργος Σταθάτος. Από τον ΑΛΦΑ ο Χρήστος Σταυρόπουλος για άλλο ένα παιχνίδι πολύ καλός με 22 πόντους και πέντε τρίποντα ενώ πάρα πολύ καλή εμφάνιση από τον Νίκο Τάγκα με 19 πόντους και ένα τρίποντο.

Δεκάλεπτα: Α:21-14 Β:16-18 Γ:21-26 Δ:16-13

ΠΑΣ Ναυπάκτου(Σταθάτος): Κακούσης 6(2), Αμπλάς 9(1), Δούρος 7(1), Θεοδώρου 11(2), Χουλιάρας 8(2), Χαντζής, Ζησιμόπουλος 7(1), Γκρέκας 12(2), Ντζουμάνης 2, Βλαχογιάννης 6, Τομόρι 2, Αδαμόπουλος 4

ΑΛΦΑ(Σταυρόπουλος): Σταυρόπουλος 22(5), Ταγκας 19(1), Διαμάντης 4(1), Στραβοδήμος 4, Σωτηρόπουλος 5(1), Στεφανάτος 5(1), Κωστακιώτης, Βατίστας 6, Μακρής 3(1), Μήλος 3

Αύριο αγωνίζεται ο πρωτοπόρος Χαρίλαος Τρικούπης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 9ης αγωνιστικής.

9η Αγωνιστική

Ημ/νια Ωρα Γήπεδο

Α γ   ώ ν α ς

21/12/2014 16:00 ΔΑΚ ΑΡΤΑΣ ΑΝΩ ΠΟΛΗ ΑΡΤΑΣ – Α.Ε. ΔΟΞΑ «ΠΥΡΡΟΥ»

0,644

***ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ , ΧΑΡ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ , ΑΝΩ ΠΟΛΗ και ΔΟΞΑ «ΠΥΡΡΟΥ» έχουν έναν αγώνα λιγότερο. Αγωνίζονται αύριο Κυριακή 21/12.