Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Ναυπάκτου ο πρωτοπόρος Χαρίλαος Τρικούπης.

Διαβάστε το ρεπορτάζ του αγώνα από το basket247.gr.

ΠΑΣ Ναυπάκτου- Χαρίλαος Τρικούπης 45-68

Νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη στην Ναύπακτο απέναντι στον τοπικό ΠΑΣ που θα τον ξαναβρεί στην επόμενη φάση μιας και οι δυο ομάδες έχουν προκριθεί. Ο Τρικούπης από την αρχή του αγώνα είχε το προβάδισμα χωρίς να μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει 26-35. Τα πράγματα ξεκαθάρισαν στην επανάληψη όταν ο Τρικούπης με καλύτερο παίκτη τον Γιώργο Μπερερή που έβαλε πολλά καλάθια με coast to coast και σε ανοργάνωτη άμυνα έτρεξε ένα σερί 2-25 και καθάρισε το παιχνίδι. Τυπική διαδικασία τα τελευταία δέκα λεπτά με τους δυο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεση τους και τελικό σκορ 45-68. Από τους νικητές ο Μπερερής σημείωσε 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Μπάλλας με 13. Από την ομάδα του ΠΑΣ ο Γκρέκας σημείωσε 10.

Δεκάλεπτα: Α:15-18 Β:11-17 Γ:2-25 Δ:17-08

ΠΑΣ Ναυπάκτου(Σταθάτος): Μαλέλης 3(1), Αμπλάς 7(1), Θεοδώρου 6, Δούρος 2, Χουλιάρας 4, Αδαμόπουλος 4, Ζησιμόπουλος 4(1), Γκρέκας 10, Κακούσης, Τομόρι 3, Βλαχογιάννης 2, Τσιφτιλής

Χαρίλαος Τρικούπης (Δεράος): Ιωάννου 3(1), Μπερέρης 17, Καρβέλης 2, Μπιτίνης 2, Γαλάνης, Τσαπατώρης 2, Μπάλλας 13, Καραντινός, Μπαρούχας 8(2), Σταυρόπουλος 9, Δημητρόπουλος 3, Πουρνάρας 9

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής.