Μεγάλο παιχνίδι στην Βόνιτσα με την γηπεδούχο ομάδα να κερδίζει στο τέλος με 67-62 τον ΠΑΣ Ναυπάκτου. Ισορροπημένο το πρώτο μέρος με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος των δυο αρχικών περιόδων 9-9 και 30-30. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε μεγάλη μάχη με τους Κακιούζη και Αρέθα να κρατάνε επιθετικά την ομάδα της Βόνιτσας ενώ απο τον ΠΑΣ Ναυπάκτου καταπληκτικός για ακόμη ενα παιχνίδι ο Δούρος και σημαντική βοήθεια απο τον αειθαλή Βλαχογιάννη. Με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιου είχε ισχνό προβάδισμα η Βόνιτσα 50-49. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βόνιτσα βρήκε μεγάλα σουτ απο τους Αρέθα και Κακιούζη ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια του παίκτη-συμβόλου αυτής της ομάδας του Αποστόλη Πέρλη με δυο σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ εκ των οποίων το ένα έγινε γκολ-φάουλ. Τελικό σκορ 67-62 με την Βόνιτσα να έχει τον Κακιούζη με 25 πόντους και τον Αρέθα με 22 ενώ σημαντική βοήθεια έδωσε ο Πέρλης με 11. Απο τον ΠΑΣ Ο Δούρος σημείωσε 25 και ο Βλαχογιάννης 14.
Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου σε επικοινωνία που είχαμε εξέφρασε τα έντονα παράπονα του για την διαιτησία του δεύτερου διαιτητή Νίκου Εδιάρογλου. Χαρακτηριστικά αναφέρονται σε φάση που εγινε στην τρίτη περίοδο που παίκτης της Βόνιτσας έκανε μπάσιμο και πάσαρε δεχόμενος φάουλ και η μπάλα με την αλλαγή του κανονισμού αντί να δοθεί πλάγια, δόθηκαν βολές και στη συνέχεια τενχική ποινή για διαμαρτυρία στον πάγκο.

Διαιτητές: Τσίγας- Εδιάρογλου

Δεκάλεπτα: Α:9-9 Β:21-21 Γ:20-19 Δ:17-13

Βόνιτσα(Ζαβιτσάνος): Κακιούζης 25(3), Σκαμπαγιάννης, Αρέθας 22(3), Πέρλης 11(1),Προδρομίτης, Μάρης 7(1), Κατοπώδης 2, Τσιλιγιάννης, Μαζαράκης, Πυρρώτης

ΠΑΣ Ναυπάκτου(Σταθάτος): Χοχτούλας, Χασανάι, Αλεξανδρής 2, Δούρος 25(1), Σταθάτος Π. 4, Αδαμόπουλος 5, Ζησιμόπουλος 4, Ντζουμάνης, Αλεξανδρής 5, Βλαχογιάννης 14(3), Σταυρόπουλος, Βαρελάς

πηγή:΅basket247.gr, Μιχάλης Σταμουλάκης

Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Email this to someone